Domácí je domácí

06.09.2021

Můj taťka dělá výbornou domácí vegetu do které jsem se prostě zamilovala. Od té doby ji nekupuj. 

Jak jistě víte, jakmile ochutnáte něco domácího už nikdy to není takové jako předtím. Stejně jsem to měla s domácí vegetou neboli polévkovým kořením. 

Taťka je hračička, takže mu taková práce vyhovuje. Suší nejrůznější Zeleninu, Bylinky a pokaždé je vegeta jiná. Jednou přidá řepu, podruhé je zrovna sezóna hub, takže tam přidá i houby. Pak zrovna sušil kořen pampelišky. No je to prostě originál. A pokaždé je jiné.

Mně se do toho nechtělo. Neměla jsem čas. Chodila jsem do práce. Osobní život mě zaměstnával natolik, že jsem neměla potřebu něco takového tvořit. Jenže taťka si koupil novou sušičku a tu starou mi dal. A mě napadlo "Hmmm, že bych to zkusila." Přišel mi nápad. 💖

Začala jsem se seznamovat se sušičkou. Jako první jsem zkusila cuketové chipsy se solí a bylinkami. To vám je taková dobrota. A od té doby mě to chytlo. :D

Vždy, když mi zbyde v lednici jedna, dvě mrkve, trocha celeru, tak suším. Sušila jsem i velký stonek od brokolice, který chutná jako kedlubna. Ted suším majoránku, libeček, špičky, semínka kopřiv, šnytlík neboli pažitku. Ze sklenice to tak ubývá, ani nevím jak. Takže stále suším a suším, ale moc mě to baví a hodně to využínám do polévek, omáček i k masu. 

Jak na to: 

  • Když sušíte je lepší mít zeleninu domácí nebo koupit alespoň bio kvalitu. Jde spíš o chuť a kvalitu i samotné zeleniny a bylin.
  • Zeleninu nejdříve očistíme, nakrouháme a pak teprve dáme do sušičky nebo trouby. To ale trvá velmi dlouho a moc toho nejsem příznivcem.
  • Pokud máte sušičku je to jednodušší a zeleninu suším na 50 stupňů a bylinky na 35 stupňů většinou tak 6-12 hodin.

Co můžete použít: kořenovou zeleninu, kedlubnu, brokolici, cuketu, bylinky dle vlastní chuti, ale i houby a hrát si 

RECEPT:

  3 ks mrkve

3 ks petrželky

1 ks kedlubny

pár větviček libečeku

svazek oregana

hrst semínek kopřiv